Zabezpieczenie kontaktów w sprawie o rozwód

kalendarz  27 listopada 2020  |  ikona    |  komentarze  0 Komentarzy

Zabezpieczenie kontaktów w sprawie o rozwód – wprowadzenie

Zabezpieczenie kontaktów. Niniejszy artykuł jest dopełnieniem artykułu poprzedniego, dotyczącego zabezpieczenia alimentów w trakcie rozwodu. Z uwagi na to, że sprawy o rozwód mogą trwać latami, warto uregulować również kwestie kontaktów na czas trwania procesu rozwodowego. Jest to oczywiście możliwe, a wręcz czasami konieczne. Mieć na uwadze należy, że dla prawidłowego rozwoju dziecka konieczny jest kontakt dziecka zarówno z matką jak i ojcem. Rodzic, u którego dziecko na stałe nie przebywa powinien poczynić starania celem częstego kontaktu z dzieckiem. Jak uzyskać zabezpieczenie kontaktów? O tym w niniejszym wpisie.

 

Zabezpieczenie kontaktów w sprawie o rozwód – podstawy

Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem. (art. 755 § 1 pkt 4 k.p.c.)

Na barkach wnioskującego o udzielenie zabezpieczenia kontaktów spoczywa obowiązek wykazania zasadności i konieczności uregulowania kontaktów na czas trwania postępowania rozwodowego. Taką argumentacją będzie np. brak porozumienia rodziców co do sposobu kontaktów dziecka z tym rodzicem, z którym dziecko na stałe nie przebywa. Oczywiście, sąd udzielając zabezpieczenia kontaktów bierze pod uwagę dobro dziecka oraz sytuację życiową każdego z rodziców. Może zdarzyć się tak, że sąd ureguluje kontakty w sposób wąski np. jeden dzień w tygodniu. Może również zdarzyć się tak, że sąd ureguluje kontakty w sposób szeroki np. w co drugi weekend oraz dodatkowo 1 lub 2 dni w tygodniu, w którym kontakt weekendowy nie wypada. Sąd może również uregulować sposób kontaktu np. osobisty, za pomocą telefonu, kamerki internetowe, w obecności osoby trzeciej. Kolejną kwestią jest miejsce które sąd reguluje – kontakty mogą odbywać się w miejscu zamieszkania każdego z rodziców albo w miejscu neutralnym.

 

Jak mogą wyglądać kontakty rodzica z dzieckiem?

Po pierwsze, mogą obejmować osobistą styczność rodzica z dzieckiem (spotykanie się, odwiedziny dziecka, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu). Po drugie, mogą dotyczyć porozumiewania się rodzica z dzieckiem na odległość (rozmowy telefoniczne, korespondencja listowna, korespondencja elektroniczna, rozmowy przez komunikatory internetowe).

 

Zabezpieczenie kontaktów w sprawie o rozwód – gdzie złożyć wniosek?

Tak jak wniosek o zabezpieczenie alimentów, wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem możemy zawrzeć w pozwie, odpowiedzi na pozew lub w odrębnym piśmie procesowym. Składamy go, w zależności od tego w którym sądzie znajduje się aktualnie sprawa – albo do sądu I instancji, albo do sądu II instancji. Pamiętajmy !!! Zabezpieczenie kontaktów nie jest raz na zawsze. Jeżeli zmienią się okoliczności sprawy możemy wnioskować do sądu o zmianę zabezpieczenia kontaktów.

 

 

W innych wpisach przybliżę tematykę zabezpieczenia alimentów rodzica na dziecko oraz zabezpieczenia miejsca pobytu dziecka.

Zapraszam do lektury również innych artykułów dotyczących m.in. rozwodu, alimentów, separacji, władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.

 

 

Chcesz zainicjować sprawę o rozwód? Czeka Cię sprawa o kontakty z dzieckiem? Nie wiesz jak sformułować wniosek o zabezpieczenie kontaktów? Zapraszamy do kontaktu. Kancelaria Adwokacka adwokata Michała Dobiesa specjalizuje się w prowadzeniu spraw rodzinnych. Rozwód, alimenty, kontakty z dziećmi, władza rodzicielska – zapraszamy. Podejmujemy się prowadzenia wszelakiego rodzaju spraw z zakresu prawa rodzinnego. Udzielamy porad prawnych na konsultacjach osobistych oraz online.

Zobacz również

Jak wygrać rozwód?

Jak wygrać rozwód? Każdy z nas inaczej interpretuje słowo „wygrać” w odniesieniu do sprawy o rozwód. Dla jednych „wygrać rozwód”…

Czytaj dalej

Kontakty dziadków z wnukami

Kontakty dziadków z wnukami - wprowadzenie Kontakty dziadków z wnukami. W życiu zdarza się, że rozwód między małżonkami posiadającymi wspólne…

Czytaj dalej

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest?

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest? Rodzicielski plan wychowawczy. Niejednokrotnie podczas konsultacji prawnej w sprawach rozwodowych otrzymuję od Klienta szereg…

Czytaj dalej