Prawo
spadkowe
Dewiza
Zgodnie z wolą spadkodawcy
Profesjonalna pomoc w sprawach spadkowych
Prawo spadkowe to dziedzina, która dotyka spraw bardzo osobistych, często budzących emocje i wątpliwości prawne. Niezależnie od tego, czy chodzi o nabycie spadku, jego podział, czy dochodzenie prawa do zachowku – wsparcie doświadczonego adwokata od spraw spadkowych może okazać się kluczowe w uzyskaniu satysfakcjonującego rozwiązania.
Adwokat od spraw spadkowych – Twoje wsparcie w każdej sytuacji
Każdy przypadek spadkowy jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia i przemyślanej strategii działania. Pomagam w sprawach o:
- stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy
- stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu
- zachowek
- dział spadku
- podważenie testamentu
- wykonanie zapisu
- wyrażenie zgody przez sąd na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
- uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku
- uznanie za niegodnego dziedziczenia
- wyłączenie małżonka od dziedziczenia
- podważenie wydziedziczenia
- inne
Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata od spraw spadkowych?
Jako adwokat od spraw spadkowych pomagam w zrozumieniu każdej zawiłej sprawy spadkowej. Niejednokrotnie, aby dowiedzieć się w jaki sposób spadek przypadł akurat nam, konieczne jest rozrysowanie skróconego drzewa genealogicznego wspartego przepisami spadkowymi zawartymi w kodeksie cywilnym. Biorąc pod uwagę m.in. takie przypadki jak śmierć spadkobiorcy przed spadkodawcą, odrzucenia spadku czy zrzeczenie się dziedziczenia po spadkodawcy, w oparciu o przepisy prawne wskazane przez adwokata specjalizującego się w sprawach spadkowych, dowiemy się jaką drogę musiał „przebyć” spadek, aby sąd mógł uznać nas za spadkobierców. Doradzam w sprawach spadkowych, prowadzę m.in. sprawy o zachowek, o dziedziczenie na podstawie ustawy, dziedziczenie na podstawie testamentu czy dział spadku po spadkodawcy. Prowadzę sprawy spadkowe w Warszawie oraz w innych miastach Polski.
Zapraszam do kontaktu z moją kancelarią adwokacką.
Nieoczywiste aspekty dziedziczenia – o czym warto wiedzieć?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że prawo spadkowe obejmuje także szczególne przypadki, takie jak dziedziczenie długów spadkodawcy, możliwość sporządzenia zapisu windykacyjnego czy wpływ intercyzy na podział majątku po śmierci współmałżonka. Odpowiednie przygotowanie dokumentów i analiza sytuacji prawnej może uchronić spadkobierców przed nieoczekiwanymi konsekwencjami finansowymi.
Czy wiesz, że:
- możliwe jest zrzeczenie się dziedziczenia jeszcze za życia spadkodawcy?
- testament ustny może być uznany za ważny, jeśli spełnione zostaną określone warunki?
- spadkobierca może złożyć wniosek o zabezpieczenie majątku, jeśli istnieje ryzyko jego roztrwonienia przez innych spadkobierców?
Spadek to nie tylko dokumenty – to decyzje na lata
Często spory spadkowe wynikają nie tylko z przepisów prawa, ale także z emocji i napięć rodzinnych. W takich przypadkach kluczowe jest nie tylko odpowiednie przygotowanie prawne, ale także takt i umiejętność negocjacji. Jako adwokat od spraw spadkowych dbam o to, by moi Klienci mieli pełną kontrolę nad sytuacją i mogli podejmować świadome decyzje dotyczące swojego majątku.
Czy warto działać szybko? Tak. Im wcześniej podejmiesz kroki prawne, tym większa szansa na szybkie i korzystne rozwiązanie sprawy.
Planowanie sukcesji – dlaczego warto o tym pomyśleć wcześniej?
Planowanie spadkowe to kluczowy element zabezpieczenia przyszłości majątku i uniknięcia problemów prawnych dla bliskich. Osoby posiadające nieruchomości, firmy czy inne wartościowe aktywa powinny rozważyć takie rozwiązania jak:
- darowizny jeszcze za życia – co pozwala na rozporządzenie majątkiem i uniknięcie ewentualnych sporów.
- fundacja rodzinna – nowoczesna forma zarządzania majątkiem, pozwalająca na jego ochronę przed roszczeniami osób trzecich.
- ustanowienie wykonawcy testamentu – co ułatwia realizację ostatniej woli spadkodawcy zgodnie z jego zamierzeniami.
Dobrze przemyślana sukcesja pozwala nie tylko uniknąć chaosu po śmierci spadkodawcy, ale także minimalizuje koszty podatkowe i administracyjne związane z dziedziczeniem.
Prawo spadkowe – uporządkuj kwestie dziedziczenia
Spadki, testamenty i podział majątku mogą być skomplikowane. Oferujemy pomoc w każdej sprawie spadkowej – od zachowku po unieważnienie testamentu.
Wsparcie w podziale spadku
Pomagam uniknąć konfliktów między spadkobiercami.
Pomoc w dochodzeniu zachowku
Skutecznie reprezentuję Twoje interesy.
Podważenie testamentu
Doradzam w sporach dotyczących ważności testamentów.
Umów się na konsultację
Gwarantuję indywidualne podejście do każdej sprawy
Najczęstsze pytania
Spadek można odrzucić w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedziałeś się o dziedziczeniu. Oświadczenie składa się w sądzie lub u notariusza. Jeśli nie odrzucisz spadku na czas, dziedziczysz go z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiadasz za długi spadkodawcy tylko do wysokości wartości spadku.
Zachowek przysługuje zstępnym, małżonkowi i rodzicom, jeśli zostali pominięci w testamencie. Pozew o zachowek można złożyć w ciągu 5 lat od ogłoszenia testamentu. Wysokość zachowku to zazwyczaj połowa udziału spadkowego, jaki przypadłby uprawnionej osobie przy dziedziczeniu ustawowym. Jeśli osoba uprawniona jest trwale niezdolna do pracy lub małoletnia, zachowek wynosi dwie trzecie należnego udziału.
Testament można podważyć, jeśli został sporządzony pod przymusem, przez osobę nieświadomą lub nie spełnia on wymogów formalnych. Podstawą do unieważnienia testamentu mogą być dowody na niezdolność spadkodawcy do podejmowania świadomych decyzji, np. dokumentacja medyczna lub zeznania świadków. Błędy formalne w testamencie również mogą skutkować jego unieważnieniem.
Dział spadku może być przeprowadzony polubownie lub sądownie, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia. Jeśli nie ma zgody co do podziału majątku, sąd może podzielić spadek fizycznie (np. przypisując poszczególne nieruchomości różnym osobom) lub nakazać jego sprzedaż i podział środków finansowych.
Wszystko o
spadkach, testamentach i dziedziczeniu
Czy można podważyć testament?
Czy można podważyć testament? Niejednokrotnie po śmierci spadkodawcy następuje duże zaskoczenie – dowiadujemy się, że spadkodawca sporządził testament. Byliśmy przecież…
Czytaj dalejDziedziczenie po dziadkach. Kiedy wnuki dziedziczą spadek po dziadkach?
Dziedziczenie po dziadkach. Każdy z nas wie, że w pierwszej kolejności to my (dzieci) dziedziczymy po swoich rodzicach. Powyższą zasadę…
Czytaj dalejKontakty dziadków z wnukami
Kontakty dziadków z wnukami - wprowadzenie Kontakty dziadków z wnukami. W życiu zdarza się, że rozwód między małżonkami posiadającymi wspólne…
Czytaj dalejPoznaj zakres usług