Jak wygrać rozwód?

kalendarz  18 kwietnia 2023  |  ikona    |  komentarze  0 Komentarzy

Jak wygrać rozwód? Każdy z nas inaczej interpretuje słowo „wygrać” w odniesieniu do sprawy o rozwód. Dla jednych „wygrać rozwód” to uzyskać wyrok rozwodowy bez orzekania o winie, dla innych – uzyskać wysokie alimenty na dziecko, jeszcze dla innych – mieć wpływ po rozwodzie na istotne sprawy dziecka (utrzymać pełnię władzy rodzicielskiej). Wobec powyższego, warto zastanowić się co dla nas jest kluczowe, na czym nam najbardziej zależy i pod tym kątem opracować strategię procesową, gdzie nieoceniona będzie pomoc adwokata rozwodowego.

 

  • Zgromadzenie materiału dowodowego – to podstawa. Musimy zgromadzić wszelkie dokumenty, na poparcie naszego stanowiska. Często jest to czasochłonne, co oddala moment złożenia przez naszego adwokata pozwu rozwodowego do sądu. Czy warto zaczekać ze złożeniem pozwu o rozwód do momentu pełnego zgromadzenia dokumentów? W mojej ocenie WARTO. Pozew o rozwód jest gruntownym przedstawieniem naszego stanowiska procesowego, oczywiście na etapie postępowania sądowego może zostać ono zmodyfikowane, niemniej jednak już w pierwszym piśmie procesowym warto zaznaczyć sądowi nasze stanowisko – dlaczego jest takie a nie inne (uzasadnienie) oraz załączyć dowody na poparcie naszych wniosków i twierdzeń. Im lepsza argumentacja poparta dowodami, tym większa szansa na przychylenie się przez sąd do naszych wniosków.

 

  • Wnioski dowodoweprzeprowadzenie dowodu z dokumentów, zeznań świadków, badań OZSS, przesłuchanie Stron pomoże nam wykazać nasze racje, uargumentować nasze stanowisko. Każdy wniosek dowodowy warto konsultować ze swoim adwokatem od rozwodu. Wszak zna on naszą sprawę, patrzy na nią w sposób obiektywny (przez Strony przemawiają emocje – co jest oczywiście zrozumiałe, tym bardziej w sprawie rodzinnej przez co patrzą one na sprawę w sposób skrajnie subiektywny), potrafi ocenić czy dowód w naszej sprawie rozwodowej będzie przydatny czy nie.

 

  • Racjonalne podejście – uważam, że jest to bardzo ważna kwestia w sprawach o rozwód, tym bardziej jeżeli ze związku małżeńskiego pochodzą małoletnie dzieci. Niekiedy rodzice (Strony sprawy o rozwód) kierują się wewnętrzną niechęcią do drugiego rodzica, chęcią odegrania się na nim i pośrednio a czasami nawet bezpośrednio wikłają dziecko w konflikt między samymi małżonkami. Starają się uzyskać dane rozstrzygnięcie sądowe, które nie ma oparcia w materiale dowodowym np. chcą ograniczyć drugiemu rodzicowi władzę rodzicielską, kierując się wyłącznie swoim ego, mając na uwadze zadrę w sercu. Sprawa o rozwód to nie miejsce na wyjaśnianie swoich wewnętrznych niechęci i odgrywanie się na drugim małżonku. Sąd ma obowiązek, w oparciu o przedłożony materiał dowodowy, rozstrzygnąć kwestie rozwodu oraz kwestie związane z dzieckiem. Przedstawianie zachowań drugiego małżonka w negatywnym świetle, które nijak dotyczą jego relacji małżeńskich bądź relacji z dzieckiem, zostanie pominięte przez sąd, a w skrajnych wypadkach może negatywnie odbić się na samym przedstawiającym owe twierdzenia.

 

Podsumowując, aby „wygrać” sprawę o rozwód należy, po pierwsze – prawidłowo się do niej przygotować pod względem merytorycznym i taktycznym, przy czym bardzo pomocne będą dla nas wskazówki dane przez adwokata rozwodowego, po drugie – nasze wnioski powinny być racjonalne, przemyślane, mieć pokrycie w załączonym do sprawy materiale dowodowym.

 

 

 

Jeżeli chcesz skonsultować swoją sprawę o rozwód, potrzebujesz pomocy adwokata rodzinnego, chcesz sporządzić pismo procesowe w sposób profesjonalny – zapraszam do kontaktu. Doradzę w Twojej sprawie najlepsze możliwe rozwiązanie, wspólnie określimy taktykę procesową. Reprezentuję Klienta na etapie poprzedzającym sprawę sądową oraz w samym postępowaniu sądowym.

 

Zobacz również

Alimenty na dorosłe dziecko

Alimenty na dorosłe dziecko Alimenty na dorosłe dziecko. Niniejszy wpis może dla niektórych Czytelników być zaskoczeniem, w niektórych może budzić…

Czytaj dalej

Kontakty dziadków z wnukami

Kontakty dziadków z wnukami - wprowadzenie Kontakty dziadków z wnukami. W życiu zdarza się, że rozwód między małżonkami posiadającymi wspólne…

Czytaj dalej

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest?

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest? Rodzicielski plan wychowawczy. Niejednokrotnie podczas konsultacji prawnej w sprawach rozwodowych otrzymuję od Klienta szereg…

Czytaj dalej