Rozwód z osobą odbywającą karę pozbawienia wolności

kalendarz  25 października 2021  |  ikona    |  komentarze  0 Komentarzy

Rozwód z osobą odbywającą karę pozbawienia wolności – wprowadzenie

Rozwód z osobą odbywającą karę pozbawienia wolności. Klientka zadała mi pytanie – Panie mecenasie, jak wyglądałby rozwód, gdyby mój mąż trafił do więzienia? Czy w ogóle sąd orzekłby rozwód? Odpowiedź na poniższe pytanie może zdawać się podchwytliwa. Z jednej strony mamy małżonka, który jest na wolności, który może udać się do adwokata rozwodowego na poradę prawną, który może zgromadzić materiał dowodowy – z drugiej strony mamy osobę pozbawioną wolności, co w konsekwencji uniemożliwia bądź co najmniej utrudnia kontakt z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym i zgromadzenie materiału dowodowego. Ale do sedna.

 

 

Rozwód z osobą odbywającą karę pozbawienia wolności – jak wygląda?

Generalnie, nie ma większych różnic w przypadku sprawy rozwodowej osób pozostających na wolności oraz osób, gdzie jeden z małżonków jest wolności pozbawiony. Stosujemy te same przepisy – kodeks postępowania cywilnego, kodeks rodzinny i opiekuńczy, kodeks cywilny. Osoba pozbawiona wolności ma prawo osobistego udziału w sprawie. Co więcej, dowód z przesłuchania stron w sprawie rozwodowej jest obligatoryjny, wobec czego jeżeli sąd posiada adresy obu małżonków, obie strony biorą czynny udział w sprawie – sąd wysłucha na rozprawie i żonę i męża. Jak? Osoba osadzona zostanie doprowadzona z aresztu śledczego/zakładu karnego na rozprawę sądową.

 

 

Czy osoba pozbawiona wolności może złożyć pozew rozwodowy?

Oczywiście, pozew o rozwód może sporządzić osadzony (lub jego adwokat). Jeżeli sporządza go osobiście strona osadzona, przekazuje go następnie administracji jednostki penitencjarnej, która obowiązana jest przesłać go do sądu okręgowego. Pozbawiony wolności będzie otrzymywał wszystkie pisma procesowe albo bezpośrednio do zakładu karnego/aresztu śledczego, albo za pośrednictwem swojego pełnomocnika procesowego (adwokata od rozwodu).

 

 

Kwestia winy w rozwodzie a pobyt współmałżonka w zakładzie karnym/areszcie śledczym

Już samo osadzenie współmałżonka w jednostce penitencjarnej wpływa w sposób destrukcyjny na małżeństwo. Przypominam, aby sąd mógł orzec rozwód musi dojść do przekonania, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego (więcej na temat przesłanek rozwodu przeczytasz tutaj). Oczywistością jest, że przez osadzenie jednego ze współmałżonków, więzi między nimi (fizyczna, duchowa, gospodarcza) zaczynają zanikać, małżonkowie zaczynają się od siebie oddalać. Standardowo, pierwszej kolejności ustaje więź gospodarcza, następnie fizyczna, na końcu zaś duchowa. Jeżeli chodzi o samą winę w rozwodzie danego małżonka – sąd będzie miał na uwadze fakt odbywania kary pozbawienia wolności jak również rodzaj przestępstwa i przyczynę, z jakiej owy małżonek trafił do zakładu karnego/aresztu śledczego. Wina danego małżonka może okazać się wręcz oczywista np. małżonek trafił do więzienia za przestępstwo znęcania się nad swoim współmałżonkiem.

Nie możemy jednak z góry zakładać rozstrzygnięcia sądu – wszak każda sprawa jest inna, wymaga indywidualnego podejścia. Może się bowiem okazać, że rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił wiele lat przed trafieniem małżonka do ZK/AŚ, przyczyną rozkładu pożycia była zdrada małżonka, której dopuścił się małżonek pozostający na wolności. Co w takiej sytuacji? Mimo, że jeden z małżonków odbywa karę pozbawienia wolności, sąd rozwodowy może uznać go niewinnym rozpadu małżeństwa, winę zaś może przypisać drugiemu małżonkowi.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwodem, separacją, alimentami, władzą rodzicielską, kontaktami z dzieckiem – zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 791-571-605, e-mail: kancelaria@dobies-adwokat.pl oraz odwiedzania naszego biura w Warszawie i w Żurominie.

Zobacz również

Alimenty na dorosłe dziecko

Alimenty na dorosłe dziecko Alimenty na dorosłe dziecko. Niniejszy wpis może dla niektórych Czytelników być zaskoczeniem, w niektórych może budzić…

Czytaj dalej

Jak wygrać rozwód?

Jak wygrać rozwód? Każdy z nas inaczej interpretuje słowo „wygrać” w odniesieniu do sprawy o rozwód. Dla jednych „wygrać rozwód”…

Czytaj dalej

Kontakty dziadków z wnukami

Kontakty dziadków z wnukami - wprowadzenie Kontakty dziadków z wnukami. W życiu zdarza się, że rozwód między małżonkami posiadającymi wspólne…

Czytaj dalej