Zrzeczenie się dziedziczenia – czym jest i jakie niesie za sobą skutki

kalendarz  7 października 2021  |  ikona    |  komentarze  0 Komentarzy

Zrzeczenie się dziedziczenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie – w jaki sposób nie dziedziczyć po kimś? Czasami posiadamy wiedzę na temat długów naszych najbliższych i najlepszym rozwiązaniem byłoby zrezygnować z dziedziczenia po nich w razie ich śmierci. Niektórzy mówią „chcę się odpisać” od tego, nie chcą mieć ze spadkiem po krewnym nic wspólnego. Wiemy jaki ma być efekt końcowy, ale powstaje pytanie – jak do tego efektu końcowego doprowadzić. Zapraszam do lektury artykułu.

 

 

Czym jest zrzeczenie się dziedziczenia?

I tu przychodzą nam z pomocą przepisy kodeksu cywilnego tj. art. 1048 i następne. Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim.(art. 1048 zd.1 k.c.) Już z powyższego wiemy, że zrzeczenie się dziedziczenia jest umową, którą zawieramy ze spadkodawcą, czyli osobą po której nie chcemy dziedziczyć z ustawy. Umowa niniejsza winna być zawarta w formie aktu notarialnego. Jeżeli zawrzemy ją w innej formie – będzie nieważna. Zrzec się dziedziczenia może każdy spadkobierca ustawowy, niezależnie od tego, do której grupy spadkobierców ustawowych należy np. może zrzec się spadkobierca ustawowy III grupy, pomimo że żyją spadkobiercy ustawowi I grupy. Ostatni spadkobiercy ustawowi tj. gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy oraz Skarb Państwa nie mogą zrzec się dziedziczenia.

 

 

Skutki zrzeczenia się dziedziczenia

Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. (art. 1049 § 2 k.c.) Zasadą jest, że jeżeli zawrzemy umowę zrzeczenia się dziedziczenia ustawowego to również i nasze dzieci, jak i nasze wnuki czy prawnuki (przepis mówi bowiem o ZSTĘPNYCH) zostaną wyłączeni od dziedziczenia po spadkodawcy tak jak my.

 

 

Uchylenie zrzeczenia się dziedziczenia

Jeżeli stwierdzimy, że mimo zawarcia ze spadkodawcą umowy o zrzeczenie się dziedziczenia po nim, a chcemy jednak dziedziczyć – mamy taką możliwość. Konieczne jest jednak zawarcie kolejnej umowy między spadkodawcą a spadkobiercą ustawowym, która to umowa uchyli poprzednią (dotyczącą zrzeczenia się dziedziczenia). Musi mieć również formę aktu notarialnego.

 

 

Zrzeczenie się dziedziczenia a dziedziczenie na podstawie testamentu

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia skutkuje wyłączeniem danej osoby od dziedziczenia ustawowego i utratą wszystkich uprawnień związanych ze statusem spadkobiercy ustawowego po konkretnym spadkodawcy (m.in. prawa do zachowku). Osoba która zrzekła się dziedziczenia ustawowego po spadkodawcy może mimo to po nim dziedziczyć… na podstawie testamentu. Tak, spadkodawca może w testamencie wskazać nas jako spadkobierców (testamentowych) !!! Wtedy, aby nie dziedziczyć z testamentu po spadkodawcy pozostaje nam ODRZUCENIE SPADKU.

 

 

Jeżeli interesuje Cię temat prawa spadkowego, dziedziczenia lub odrzucenia spadku – zapraszamy do kontaktu. Kancelaria adwokacka adwokata Michała Dobiesa świadczy pomoc prawną z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego i cywilnego. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego oraz odwiedzania biura Naszej kancelarii.

Zobacz również

Czy można podważyć testament?

Czy można podważyć testament? Niejednokrotnie po śmierci spadkodawcy następuje duże zaskoczenie – dowiadujemy się, że spadkodawca sporządził testament. Byliśmy przecież…

Czytaj dalej

Dziedziczenie po dziadkach. Kiedy wnuki dziedziczą...

Dziedziczenie po dziadkach. Każdy z nas wie, że w pierwszej kolejności to my (dzieci) dziedziczymy po swoich rodzicach. Powyższą zasadę…

Czytaj dalej

Dziedziczenie przez konkubenta – Czy mój partner...

Dziedziczenie przez konkubenta - wprowadzenie Dziedziczenie przez konkubenta. Będąc w związku nieformalnym zastanawiamy się czy nasz partner życiowy będzie po…

Czytaj dalej