Rozwód bez orzekania o winie małżonków – plusy i minusy.

kalendarz  11 marca 2020  |  ikona    |  komentarze  0 Komentarzy

Rozwód bez orzekania o winie małżonków – wprowadzenie

W początkowych wpisach na blogu szeroko omawiałem przesłanki rozwodu (przesłanka pozytywna, przesłanki negatywne). Wskazałem również sytuacje, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że sąd rozwodu nie orzeknie. Wszak każda sprawa rozwodowa jest inna, co determinuje każdorazowo indywidualne dla danej sprawy rozstrzygnięcie. Nie ma dwóch takich samych spraw (stanów faktycznych). Powód jak i pozwany nie powinien sugerować się rozstrzygnięciem z innych, według niego podobnych, spraw rozwodowych. Niemniej jednak dzisiejszy wpis poświęcę ogólnemu zagadnieniu rozwodu bez orzekania o winie małżonków. Rozwód bez orzekania o winie małżonków – zaczynamy.

 

Rozwód bez orzekania o winie małżonków – plusy i minusy takiego rozstrzygnięcia

Do pozytywnych skutków takiego rozstrzygnięcia niewątpliwie należy czas trwania postępowania. Jest on o wiele krótszy, niż w wypadku spraw, kiedy żądamy rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka / obu małżonków. Sprawa o rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się nawet na jednej rozprawie. Co więcej, takie rozstrzygniecie nie tylko zaoszczędza nam czasu, pieniędzy – standardowo, im dłuższa i bardziej skomplikowana sprawa tym honorarium dla adwokata jest większe, ale również zaoszczędza nam stresu. W tego typu sprawach roztrząsanie przyczyn rozpadu małżeństwa jest może nie tyle co niepotrzebne, ale powinno zostać ujęte w piśmie czy ustnie na rozprawie w sposób syntetyczny. Wiele osób chcąc uzyskać rozwód nie chce „publicznie prać brudów”. W takim wypadku rozwód bez orzekania o winie małżonków jest rozwiązaniem najdogodniejszym.

Za ujemne konsekwencje wyroku rozwodu bez orzekania o winie należy uznać brak wskazania winnego rozpadu małżeństwa. Jak wskazywałem w jednym z poprzednich wpisów, utrudnia (co nie znaczy, że uniemożliwia) to żądanie alimentów od współmałżonka. Jest też druga, mniej negatywna konsekwencja. Ma ona charakter niejako moralny, społeczny. Zapytani przez osobę trzecią, kto jest winny rozpadu naszego związku nie możemy odpowiedzieć, że druga strona. Nie mamy ku temu podstaw.

 

Rozprawa rozwodowa – co się będzie działo?

Rozprawa rozwodowa w sprawie o rozwód bez orzekania o winie małżonków nie różni się znacznie od rozprawy z orzekaniem o winie. Jedyną różnicą jest brak szczegółowego opisywania kryzysu małżeńskiego czy ogólniej – samych przyczyn rozpadu małżeństwa. Niemniej jednak sąd wysłucha strony (małżonków), które będą musiały przekonać sąd, że ich małżeństwo jest już tylko fikcją i nie ma możliwości na reaktywację związku małżeńskiego. Sąd bowiem musi stwierdzić trwały i zupełny rozkład związku małżeńskiego.

Postępowanie w sprawie o rozwód bez orzekania o winie o tyle może być krótsze, gdyż  w tego typu sprawach z reguły nie wnioskuje się o przesłuchanie świadków celem wykazania przyczyn rozpadu małżeństwa, winy danej strony. Jedynymi punktami sporu w takiej sprawie mogą być kwestie alimentów na dziecko oraz kontaktów z dzieckiem czy władzy rodzicielskiej. Niemniej jednak jeżeli małżonkowie porozumieli się co do kwestii kluczowej dla rozwodu – winy – z zasady porozumieli się również co do władzy rodzicielskiej, kontaktów i alimentów na dziecko. Oczywiście, jeżeli co do powyższego konsensusu brak, strony mogą powołać świadków celem wykazania np. kosztów miesięcznego utrzymania dziecka, co niewątpliwie wpłynie na długość postępowania. Są to jednak wypadki jednostkowe.

 

O co sąd zapyta w sprawie o rozwód?

Każda ze stron musi spodziewać się pytań dotyczących małżeństwa – początku, przebiegu, przyczyn rozpadu, zachowań każdego z małżonków czy relacji między małżonkami. Oprócz tego sąd będzie chciał się dowiedzieć jakie relacje są między rodzicami a dziećmi, jak dotychczas przebiegało wykonywanie władzy rodzicielskiej, jak kształtują się kontakty rodzica z dzieckiem. Również istotne w takich sprawach są opinie OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów – dawniej RODK), które wskazują na kompetencje wychowawcze danego rodzica, opisują wzajemnej relacje w rodzinie. Takie opinie są kluczowym dowodem rzutującym na rozstrzygnięcie władzy rodzicielskiej czy rodzaj i częstotliwość kontaktów z dziećmi. Odnośnie alimentów na dzieci – sąd musi mieć wiedzę na temat usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Musi wiedzieć również jak kształtują się możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców. Niezbędne jest wykazanie wydatków jakie rodzice miesięcznie przeznaczają na dziecko, a także wskazanie aktualnej sytuacji życiowej i zawodowej każdego z rodziców.

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czym różni się rozwód od unieważnienia małżeństwa – zapraszam do zapoznania się z niniejszym artykułem.

 

 

Potrzebujesz porady w sprawie o rozwód? Zastanawiasz się czy w Twojej sytuacji korzystniejsze będzie staranie o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie? Nie wiesz jak sformułować pozew rozwodowy albo odpowiedź na pozew? Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Dobies specjalizuje się w prowadzeniu spraw rodzinnych. Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz również

Jak wygrać rozwód?

Jak wygrać rozwód? Każdy z nas inaczej interpretuje słowo „wygrać” w odniesieniu do sprawy o rozwód. Dla jednych „wygrać rozwód”…

Czytaj dalej

Kontakty dziadków z wnukami

Kontakty dziadków z wnukami - wprowadzenie Kontakty dziadków z wnukami. W życiu zdarza się, że rozwód między małżonkami posiadającymi wspólne…

Czytaj dalej

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest?

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest? Rodzicielski plan wychowawczy. Niejednokrotnie podczas konsultacji prawnej w sprawach rozwodowych otrzymuję od Klienta szereg…

Czytaj dalej