Ślub cywilny po rozwodzie – ślub cywilny a ślub kościelny

kalendarz  28 lutego 2021  |  ikona    |  komentarze  0 Komentarzy

Ślub cywilny po rozwodzie. Zawierając związek małżeński nikt z nas nie zakłada czarnego scenariusza. Wszyscy zapatrujemy się pozytywnie, liczymy że Druga Połówka jest Tą lub Tym jedynym. Życie jednak nie raz potrafi nas zaskoczyć, niekoniecznie pozytywnie. Niedające się usunąć przeszkody dzielące małżonków, nasilający się konflikt charakterów, wypalenie uczucia, zdrady to tylko niektóre z przyczyn, które wskazują że nasz związek małżeński jest już jedynie fikcją – małżeństwem „na papierze”. Niecelowe jest jego dalsze utrzymywanie, co więcej – niejednokrotnie małżonkowie po orzeczonym rozwodzie mają ze sobą lepsze relacje, niż mieli je będąc w formalnym związku małżeńskim. Wiązać się to może z pewną „swobodą życiową” albo możliwością ułożenia sobie na nowo życia z inną osobą. Czy zawarcie związku małżeńskiego w przeszłości przekreśla możliwość zawarcia kolejnego związku małżeńskiego w przyszłości?

 

Ślub cywilny po rozwodzie – wprowadzenie

Jako prawnik zajmuję się szerokim spektrum spraw. Z mojego bloga możesz wyczytać, że w szczególności podejmuję się prowadzenia spraw z zakresu prawa rodzinnego – rozwód, alimenty, kontakty z dzieckiem, czy dotyczących władzy rodzicielskiej, spraw z zakresu prawa spadkowego jak również z zakresu prawa karnego. Jeżeli chodzi o sprawy rozwodowe – w mojej ocenie najbardziej skomplikowane i najbardziej czasochłonne są sprawy o rozwód. Postępowania sądowe w sprawach o rozwód z orzeczeniem o winie czy rozwód bez orzekania o winie potrafią być nie tylko złożone, ale również bardzo wymagające pod względem emocjonalnym, dlatego bardzo ważne jest profesjonalne przygotowanie się. Ale dobrze, przyjmijmy, że sąd orzekł już rozwiązanie przez rozwód związku małżeńskiego. Czy istnieje możliwość zawarcia drugiego ślubu cywilnego po rozwodzie?

 

Ślub cywilny po rozwodzie

Rozwód, rozwód i po rozwodzie. Co teraz? Niejednokrotnie zdarza się, że już w trakcie postępowania sądowego strony zaczynają układać sobie na nowo swoje życie prywatne. Poznają nową osobę, która później jest ich partnerem życiowym, podejmują decyzję o wspólnym zamieszkaniu. Wielu klientów zwraca się do mnie z pytaniem czy może wstąpić w drugi związek małżeński? Czy drugi ślub cywilny po rozwodzie jest możliwy? A co ze ślubem kościelnym? Ślub kościelny po rozwodzie – czy jest w ogóle możliwy? Sąd, rozwiązując małżeństwo, po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, przesyła informacje o rozwiązaniu małżeństwa do Urzędu Stanu Cywilnego. Przez orzeczenie rozwodu stajemy się osobami stanu wolnego, na nowo jesteśmy singlami. Co to oznacza w praktyce? W takiej sytuacji brak przeszkód, aby wstąpić w nowy związek małżeński – możemy organizować drugi ślub cywilny po rozwodzie i cieszyć się „nowym” życiem z nowym partnerem życiowym.

 

Ślub kościelny po rozwodzie

Sprawa wygląda nieco inaczej jeżeli jesteśmy rozwiedzeni, a chcemy zawrzeć kolejne małżeństwo i uzyskać ponownie ślub kościelny. Kościół Katolicki stoi na stanowisku, że rozwód orzeczony przez sądy powszechne nie wpływa na trwałość małżeństwa kościelnego – innymi słowy: cywilnie jesteśmy rozwiedzeni, według Kościoła Katolickiego nadal jesteśmy małżeństwem. Sposobem na rozwiązanie tej sytuacji jest próba stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego.

 

 

Chcesz uzyskać rozwód? Potrzebujesz konsultacji prawnej w sprawie orzeczenia rozwodu, alimentów, władzy rodzicielskiej lub kontaktów z dzieckiem? Rozwód, a potem ślub cywilny po rozwodzie – potrzebujesz pomocy adwokata? Zapraszamy do kontaktu. Adwokat Michał Dobies podejmuje się prowadzenia spraw z zakresu prawa rodzinnego. Nasza Kancelaria posiada siedzibę w Warszawie oraz Filię w Żurominie. Prowadzimy sprawy na terenie całego kraju.

Zobacz również

Jak wygrać rozwód?

Jak wygrać rozwód? Każdy z nas inaczej interpretuje słowo „wygrać” w odniesieniu do sprawy o rozwód. Dla jednych „wygrać rozwód”…

Czytaj dalej

Kontakty dziadków z wnukami

Kontakty dziadków z wnukami - wprowadzenie Kontakty dziadków z wnukami. W życiu zdarza się, że rozwód między małżonkami posiadającymi wspólne…

Czytaj dalej

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest?

Rodzicielski plan wychowawczy – czym jest? Rodzicielski plan wychowawczy. Niejednokrotnie podczas konsultacji prawnej w sprawach rozwodowych otrzymuję od Klienta szereg…

Czytaj dalej