Dziedziczenie przez konkubenta – Czy mój partner życiowy dziedziczy po mnie?

kalendarz  27 grudnia 2020  |  ikona    |  komentarze  0 Komentarzy

Dziedziczenie przez konkubenta – wprowadzenie

Dziedziczenie przez konkubenta. Będąc w związku nieformalnym zastanawiamy się czy nasz partner życiowy będzie po nas dziedziczył, przecież od wielu lat razem prowadzimy gospodarstwo domowe, spędzamy wolny czas, wspólnie wydatkujemy, czy wychowujemy wspólne dzieci. Niejednokrotnie również dochodzi do sytuacji, kiedy jeden z partnerów odchodzi od małżonka (nie uzyskawszy wcześniej orzeczenia rozwodu – o rozwodzie przeczytasz tutaj) i zakłada z nowym partnerem życiowy nową rodzinę. Z czasem zaczynamy się zastanawiać, co stanie się z naszym majątkiem po naszej śmierci – kto będzie dziedziczył, komu co przypadnie, czy wszystko odziedziczy obecny partner życiowy, dzieci czy może małżonek, z którym co prawda już nie żyjemy, ale nie uzyskaliśmy orzeczenia rozwodu/orzeczenia o separacji?

 

 

Dziedziczenie przez konkubenta – kiedy?

Po pierwsze, przypomnieć należy, że w polskim prawie funkcjonują dwa tryby dziedziczenia – ustawowy i testamentowy. Pierwszeństwo ma tryb testamentowy, gdyż w sposób rzeczywisty oddaje on wolę spadkodawcy. Jeżeli spadkodawca sporządził testament, sprawa wydaje się oczywista – dziedziczy ten, kto został wskazany w testamencie. Jeżeli spadkodawca wskaże w testamencie swojego konkubenta – dziedziczy konkubent. Co jednak jeżeli spadkodawca nie sporządzi testamentu? W takim wypadku zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego dotyczące dziedziczenia ustawowego i kolejności osób które dziedziczą. Jeżeli posiadasz małżonka, choćbyś nie żył z nim od lat – będzie on po Tobie dziedziczył. Jeżeli masz dzieci – będą one po Tobie dziedziczyły.

Ustawodawca nie wskazał w kodeksie cywilnym sytuacji, aby do dziedziczenia ustawowego mógł dojść konkubent. W związku z powyższym wniosek jest jeden: Chcesz, aby dziedziczył po Tobie Twój partner życiowy? – Sporządź testament i uwzględnij go w nim.

 

 

Dziedziczenie przez konkubenta a zachowek

Już wiemy, że sporządzenie testamentu i uwzględnienie w nim partnera życiowego jest remedium na trudną sytuację życiową, która pozwala zabezpieczyć finansowo naszą Drugą Połówkę. Czy to jednak koniec naszych (albo naszego partnera) problemów związanych z dziedziczeniem? Niestety nie. Pamiętajmy o instytucji zachowku. Szerzej o instytucji zachowku tutaj. Pokrótce jednak przypomnę, że zachowku (czyli części majątku po spadkodawcy) może domagać się małżonek spadkodawcy, zstępni spadkodawcy i rodzice spadkodawcy. W związku z powyższym nasz partner życiowy, który zostanie naszym spadkobiercą testamentowym, musi być przygotowany na to, że może zostać pozwany w sprawie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo jego uzupełnienia.

 

 

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawach spadkowych? Zastanawiasz się co zrobić, aby dziedziczył Twój partner życiowy? Nie masz orzeczonego rozwodu, nie żyjesz z małżonkiem i nie chcesz, aby on dziedziczył po Tobie? Adwokat Michał Dobies zajmuje się prowadzeniem spraw z zakresu prawa spadkowego. Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz również

Czy można podważyć testament?

Czy można podważyć testament? Niejednokrotnie po śmierci spadkodawcy następuje duże zaskoczenie – dowiadujemy się, że spadkodawca sporządził testament. Byliśmy przecież…

Czytaj dalej

Zrzeczenie się dziedziczenia – czym jest...

Zrzeczenie się dziedziczenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie – w jaki sposób nie dziedziczyć po kimś? Czasami posiadamy wiedzę na…

Czytaj dalej

Dziedziczenie po dziadkach. Kiedy wnuki dziedziczą...

Dziedziczenie po dziadkach. Każdy z nas wie, że w pierwszej kolejności to my (dzieci) dziedziczymy po swoich rodzicach. Powyższą zasadę…

Czytaj dalej